kansli mamma united

Anja Nordenfelt

Grundare och verksamhetschef

anja@mammaunited.se

070-974 02 92

Ellen Lindahl

Projektledare

ellen@mammaunited.se

076-025 28 25


Erla Lorentzon

Projektledare

erla@mammaunited.se

073 517 69 12

koordinatorer mamma united

Duaa Veder

Koordinator Södertälje (Ronna och Fornhöjden)

duaa@mammaunited.se


Hamdi Ahmed

Koordinator Västerås (Pettersberg)

hamdi@mammaunited.se



Diana Georgiou

Koordinator Västerås (Bäckby)

diana@mammaunited.se


Julia Segersten

Koordinator Sigtuna (Valsta)

julia.segersten@sigtuna.se



Erika Sjöberg

Koordinator Enköping (Korsängen)

erika@mammaunited.se


Fatou Job

Koordinator Haninge (Brandbergen)

fatou@mammaunited.se


Rokeya Begum

Koordinatorer Hjulsta

rokeya@mammaunited.se




Maryam Noora Jay

Koordinator Eskilstuna 

maryam@mammaunited.se


Fatima Ali Abdi

Koordinator Nacka (Fisksätra och Orminge)
fatima@mammaunited.se



Leslie Jensen

Koordinator Sollentuna

leslie@mammaunited.se

Emma Kardos

Koordinator Hissingen (Backa)

emma@mammaunited.se

STYRELSE MAMMA UNITED

Anja Nordenfelt

Ordförande

Carin Wahlén

Affärsjurist och styrelseledamot i Mamma United

Mai-Lis Hellenius

Professor inom livsstilsfrågor och styrelseledamot i Mamma United

Eva Engelbert

Näringslivsledare och styrelseledamot i Mamma United

Filippa Dietmann

Ledarskapsexpert och styrelseledamot i Mamma United

För företag, kommuner och regioner


Om ni vill veta mer om Mamma Uniteds verksamhet eller om ni är intresserade att starta upp Mamma United kontakta:

Anja Nordenfelt – grundare och verksamhetschef anja@mammaunited.se


Samarbeten


Mamma United samarbetar gärna med kommuner, regioner, näringslivet och organisationer som vill bidra till ett jämlikt och inkluderande samhälle.

Tveka inte att höra av er om ni har en fråga, idé eller om ni vill bidra till Mamma Uniteds verksamhet.

Anja Nordenfelt – grundare och verksamhetschef anja@mammaunited.se


  agenda2030  

Globala hållbarhetsmålen


I Mamma Uniteds verksamhet strävar vi efter att nå 7 av de 17 målen i Agenda 2030.

De 17 globala målen har antagits av världens ledare för att uppnå sociala, ekonomiska och miljömässig hållbarhet till år 2030. Mamma United har som avsikten att tillsammans med kommuner, näringslivet, fastighetsbolag, idrotts- och friluftsföreningar, akademin och civilsamhället gemensamt och långsiktigt ska kopplas ihop med ett flertal av FN:s globala mål för ett hållbart samhälle 2030.


-Läs mer